Budoucnost eura a eurozóny

Evropu sice momentálně zasáhla krize eura vůči dolaru, ale ani tohle teď není předmětem debat. Skutečným problémem je, že se znovu začaly objevovat problémy zadlužených zemí Evropy. Které to jsou?
– Itálie
– Řecko
evropská měna
Jaká je situace v České republice?
Přijetí eura se u nás odsouvá už deset let. Neustále jsme v procesu a Evropské unii slibujeme, že Euro je v plánu zavést během následujících pěti až deseti let – totéž už pět až deset let tvrdíme.

Kdy Euro začalo platit?
Poprvé bylo na trh uvedeno k prvnímu lednu roku 2002, a to ve dvanácti zemích Evropské unie. Avšak už v roce 1999 začalo euro jako měna fungovat při bezhotovostních platbách.

Co je řecká krize?

V roce 2012 vyvrcholila tzv. řecká krize, kdy většina znalců a ekonomů předznamenávala, že Řecko vystoupí z eurozóny a opustí měnu eura, aby se dokázalo lépe vzpamatovat, nabrat své ekonomické síly a vrátit se ke své původní měně, drachmě.

Tyto dohady se vleky dlouhé dva roky, a většina ekonomů se obávala hlavně toho, že Řecko nebude jediné, které eurozónu a tuto měnu opustí. Dominový efekt by mohl způsobit velkou finanční krizi, podobnou, jako byla ta ve dvacátých letech v Americe, nebo ta, která nastala v Českých zemích v padesátých letech, kdy inflace stoupla o příliš mnoho, proto byla nutná měnová reforma.

Tisíce lidí přišly o své celoživotní úspory. Mnozí znalci a statistikové předpovídali, že Řecko budou následovat další zadlužené státy, po Řecku to měla být nejdříve Itálie, hned nato Španělsko, což by přirozeně vedlo k úplnémurozpadu eurozóny.
santorini kostel
Dluh ještě stále není splacen
Hlavně Itálie a Řecko, které mají s dluhy vůči Evropě největší problémy, tyto dluhy potahuje stále s sebou. Dluhy však nejsou to jediné, co eurozónu tlačí. Je to i hnutí proti integraci, již podporují převážně politikové západního konce Evropy, jeho zářným příkladem je právě Brexit, který se dá do pohybu v únoru tohoto roku.

5/5 - (1 vote)